Reprezentacja Polski na Stupava U19 Cup 2011!
Dodane przez bodzio dnia Kwiecień 25 2011 12:59:48
W dniach 22-24 kwietnia odbył się międzynarodowy turniej Stupava U19 Cup, w którym udział wzięła męska Reprezentacja Polski do lat 19. W reprezentacji tej znalazł się także bramkarz WSU Wierzchowo Maciej Bogdański. Turniej ten odbył się na parkietach w Bratysławie oraz Stupavie. Był to ostatni test polskiej reprezentacji przed zbliżającymi się majowymi Mistrzostwami Świata U19, które odbędą się w niemieckim Weissenfels.

W turnieju tym udział wzięły ponadto reprezentacje grające w światowej czołówce, czyli Szwajcarzy (brązowi medaliści ostatnich MŚ), Czesi (4 miejsce), Słowacy (7 miejsce) oraz Węgrzy, którzy podobnie jak Polacy grają w dywizji B. Tak więc przed turniejem jakiekolwiek szanse na zwycięstwo dawano polskiej reprezentacji w meczach z Węgrami oraz gospodarzami turnieju - Słowakami.

Pierwszy swój mecz polska reprezentacja rozegrała w piątek o godzinie 10.00, a ich rywalem byli brązowi medaliści ostatnich Mistrzostw Świata, zaliczani do wielkiej czwórki Szwajcarzy. W polskiej bramce spotkanie to rozpoczął Bogdański. W pierwszej tercji dość długo utrzymywał się bezbramkowy wynik i Szwajcaria pierwszą swoją bramkę zdobyła dopiero w 15 minucie meczu. Na kilka sekund przed końcem ponownie piłka wpadła do polskiej siatki. W pierwszej tercji Polska, która od początku była skazywana na porażkę pokazała bardzo dobrą grę w defensywie. Podobny obraz gry widoczny był w drugiej tercji, którą Polacy przegrali 3:0. W ostatniej tercji Szwajcarzy pokazali pełen swój kunszt wykorzystując błędy w obronie. Ostatecznie spotkanie skończyło się wysokim zwycięstwem trzeciej drużyny świata 12:0. Jednakże w dwóch pierwszych tercja Szwajcarzy długo męczyli się zanim sforsowali dobrą polską defensywę. Drugi piątkowy mecz Polacy rozegrali o godzinie 16.30, a ich rywalem ponownie była czołowa drużyna świata - Czechy. Czesi w pierwszej tercji pokazali swoje umiejętności strzelając polakom pięć bramek. W drugiej odsłonie spotkania Polacy zagrali lepiej w destrukcji i Czesi zdobyli tylko dwie bramki, ponownie jak i w trzeciej tercji. Pod koniec spotkania pierwszą bramkę w tym turnieju dla Polski zdobywa Patryk Wronka. W sobotę o godzinie 13.00 Polska rozegrała kolejny mecz tym razem na hali w Bratysławie, która była bardzo niezadbana. Przeciwnikiem była reprezentacja Węgier. W pierwszej tercji Polacy popełniali dużo błędów w obronie jednak ratowała ich dobra gra w ataku. Pierwszą bramkę na 1:1 zdobył Daniel Pranga, zaś na 2:1 znakomitym strzałem z daleka podwyższył Michał Garb, jednak to Węgrzy wygrały tą tercję 4:2. W drugiej tercji ponownie lepsi byli Węgrzy, którzy wygrali 3:2. Bramki dla Polski zdobywali Kamil Barszczewski oraz Dawid Polaczek. Ostatnia tercja zakończyła się remisem 1:1, a całe spotkanie zwycięstwem Węgrów 8:5. Polska zagrała w przeciwieństwie do poprzednich spotkań słabo w obronie. Ostatnim spotkaniem polskiej reprezentacji był pojedynek z gospodarzem, aktualnie siódmą drużyną świata. Mecz był bardzo wyrównany i zacięty. Pierwsi bramkę zdobyli Polacy, a stało się tak za sprawą Michała Garba. Bramkę na 2:1 dla Polski zdobył Maciej Sieńko. Pierwsza tercja zakończyła się remisem 2:2. Trzecia tercja rozpoczęła się od szybkiej bramki dla gospodarzy, lecz trzy minuty później wyrównuje Dawid Polaczek. Kolejne minuty upływały, a mecz stawał się co raz bardziej wyrównany. Zgromadzona w dużej ilości publiczność mogła oglądać bardzo dobre spotkanie. Trzecia tercja podobnie rozpoczyna się szybkim wyjściem na prowadzenie gospodarzy. Później natomiast bramki zdobywali tylko Polacy, którzy kontrowali Słowaków. Bramkę na 4:4 niesamowitym strzałem z połowy w samo okienko bramki zdobył Damian Tomczuk. Jeszcze ładniejszą bramkę zdobył Patryk Wronka, który objechał trzech słowackich zawodników (w tym bramkarza) i wpakował piłeczkę do pustej bramki. Po tej bramce Słowacja ściągnęła bramkarz by móc odrobić straty, jednakże świetnie prezentowała się cała defensywa polskiej reprezentacji. Niespełna dwie minuty przed końcem piłkę przechwytuje Przemysław Żyła i strzałem z daleka umieszcza ją w pustej słowackiej bramce. Wtedy było już pewne, że Polska nie odda tego zwycięstwa. Sensacyjne zwycięstwo 6:4 nad renomowaną Słowacją na ich własnym boisku stało się faktem. Całe spotkanie w polskiej reprezentacji rozegrał Maciej Bogdański. Obie reprezentacje stworzyły bardzo dobre widowisko.

W meczach ze Szwajcarią oraz Czechami kapitanem polskiej reprezentacji był Bogdański, w dwóch pozostałych rolę tę pełnił Barszczewski.

Podsumowując Polska reprezentacja prócz meczu z Węgrami rozegrała bardzo dobry turniej. Właśnie w meczu z Węgrami zabrakło zarówno skuteczności jak i twardej gry w obronie, która była we wszystkich pozostałych spotkaniach. Zwycięstwo z faworyzowaną Słowacją na zakończenie turnieju z pewnością napawa optymizmem przed Mistrzostwami Świata, które już za niespełna dwa tygodnie.